Sports

World Cup fixtures: The full schedule for Russia 2018

Dates, kick-off times and stadiums - get the full schedule for the 2018 World Cup in Russia.

Dates, kick-off times and stadiums – get the full schedule for the 2018 World Cup in Russia.

The tournament is underway and runs through to Sunday, July 15 – here are the fixtures and results in full.

Group stage

Thu June 14: Russia 5-0 Saudi Arabia (Group A) – Moscow (Luzhniki)

Fri June 15: Egypt 0-1 Uruguay (Group A) – Ekaterinburg

Fri June 15: Morocco 0-1 Iran (Group B) – St Petersburg

Fri June 15: Portugal 3-3 Spain (Group B) – Sochi

Sat June 16: France 2-1 Australia (Group C) – Kazan

Sat June 16: Argentina 1-1 Iceland (Group D) – Moscow (Spartak)

Sat June 16: Peru 0-1 Denmark (Group C) – Saransk

Sat June 16: Croatia 2-0 Nigeria (Group D) – Kaliningrad

Sun June 17: Costa Rica 0-1 Serbia (Group E) – Samara

Sun June 17: Germany 0-1 Mexico (Group F) – Moscow (Luzhniki)

Sun June 17: Brazil 1-1 Switzerland (Group E) – Rostov-on-Don

Mon June 18: Sweden 1-0 South Korea (Group F) – Nizhny Novgorod

Mon June 18: Belgium 3-0 Panama (Group G) – Sochi

Mon June 18: Tunisia 1-2 England (Group G) – Volgograd

Tues June 19: Colombia 1-2 Japan (Group H) – Saransk

Tues June 19: Poland 1-2 Senegal (Group H) – Moscow (Spartak)

Tues June 19: Russia 3-1 Egypt (Group A) – St Petersburg

Wed June 20: Portugal 1-0 Morocco (Group B) – Moscow (Luzhniki)

Wed June 20: Uruguay 1-0 Saudi Arabia (Group A) – Rostov-on-Don

Wed June 20: Iran 0-1 Spain (Group B) – Kazan

Thu June 21: Denmark 1-1 Australia (Group C) – Samara

Thu June 21: France 1-0 Peru (Group C) – Ekaterinburg

Thu June 21: Argentina 0-3 Croatia (Group D) – Nizhny Novgorod

Fri June 22: Brazil 2-0 Costa Rica (Group E) – St Petersburg

Fri June 22: Nigeria 2-0 Iceland (Group D) – Volgograd

Fri June 22: Serbia 1-2 Switzerland (Group E) – Kaliningrad

Sat June 23: Belgium v Tunisia (Group G) – Moscow (Spartak)

Sat June 23: South Korea 1-2 Mexico (Group F) – Rostov-on-Don

Sat June 23: Germany v Sweden (Group F) – Sochi

Sun June 24: England 6-1 Panama (Group G) – Nizhny Novgorod

Sun June 24: Japan 2-2 Senegal (Group H) – Ekaterinburg

Sun June 24: Poland 0-3 Colombia (Group H) – Kazan, 7pm

Mon June 25: Uruguay 3-0 Russia (Group A) – Samara, 3pm

Mon June 25: Saudi Arabia 2-1 Egypt (Group A) – Volgograd, 3pm

Mon June 25: Spain 2-2 Morocco (Group B) – Kaliningrad, 7pm

Mon June 25: Iran 1-1 Portugal (Group B) – Saransk, 7pm

Tues June 26: Denmark v France (Group C) – Moscow (Luzhniki), 3pm

Tues June 26: Australia v Peru (Group C) – Sochi, 3pm

Tues June 26: Nigeria v Argentina (Group D) – St Petersburg, 7pm

Tues June 26: Iceland v Croatia (Group D) – Rostov-on-Don, 7pm

Wed June 27: South Korea v Germany (Group F) – Kazan, 3pm

Wed June 27: Mexico v Sweden (Group F) – Ekaterinburg, 3pm

Wed June 27: Serbia v Brazil (Group E) – Moscow (Spartak), 7pm

Wed June 27: Switzerland v Costa Rica (Group E) – Nizhny Novgorod, 7pm

Thu June 28: Japan v Poland (Group H) – Volgograd, 3pm

Thu June 28: Senegal v Colombia (Group H) – Samara, 3pm

Thu June 28: England v Belgium (Group G) – Kaliningrad, 7pm

Thu June 28: Panama v Tunisia (Group G) – Saransk, 7pm

Last 16

Sat June 30: 1C v 2D – Kazan, 3pm (Match 50)

Sat June 30: Uruguay v Portugal – Sochi, 7pm (Match 49)

Sun July 1: Spain v Russia – Moscow (Luzhniki), 3pm (Match 51)

Sun July 1: 1D v 2C – Nizhny Novgorod, 7pm (Match 52)

Mon July 2: 1E v 2F – Samara, 3pm (Match 53)

Mon July 2: 1G v 2H – Rostov-on-Don, 7pm (Match 54)

Tues July 3: 1F v 2E – St Petersburg 3pm (Match 55)

Tues July 3: 1H v 2G – Moscow (Spartak), 7pm (Match 56)

Quarter-finals

Fri July 6: Winner match 49 v Winner match 50 – Nizhny Novgorod, 3pm (Match 57)

Fri July 6: Winner match 53 v Winner match 54 – Kazan, 7pm (Match 58)

Sat July 7: Winner match 55 v Winner match 56 – Samara, 3pm (Match 60)

Sat July 7: Winner match 51 v Winner match 52 – Sochi, 7pm (Match 59)

Semi-finals

Tues July 10: Winner match 57 v Winner match 58 – St Petersburg, 7pm

Wed July 11: Winner match 59 v Winner match 60 – Moscow (Luzhniki), 7pm

Third-place play-off

Sat July 14: St Petersburg, 3pm

Final

Sun July 15: Moscow (Luzhniki), 4pm

Tags
Show More

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker